středa 28. září 2016

Knihomolí úvahy - #04 Problémy molů do knihPovažuji se za knihomola, to je vám asi jasné. A pokud taky milujete knihy, tak jistě znáte ty maličkosti, které nám znesnadňují život. A právě na toto téma jsem se rozhodla napsat další Knihomolí úvahu. Je to bráno trochu s humorem, ale jsem si jistá, že se alespoň v několika najdete.1) Pomoc nemám na jídlo!
Asi nejhorší problém všech dob - peníze. A je tu dokonce několik způsobů, kterými se může projevit. Zaprvé klasicky, že prostě strašně potřebujete tu novou knihu, která vyšla, ale vaše peněženka se ukáže jako prázdná. A zadruhé, když si koupíte hodně knih a pak zjistíte, že jste zapomněli nakoupit jídlo na večeři. Rozhodnete se to napravit a ejhle - peníze došly...2) Práce, škola povinnosti
Každý z nás nějaké ty povinnosti má, a proto nemáme většinou na čtení tolik času, kolik bychom chtěli. Jak rádi bychom prostě zůstali doma, zalezli si do postele s hrnkem kávy nebo čaje a celý den pročetli... Jo, o tom si můžeme nechat jen zdát. (Taky se tak těšíte na dlouhé zimní večery, ke čtení jako stvořené?)

Zdroj

3) Cože? Realita? Co to je?
Lehnete si do postele, vezmete si rozečtenou knížku a začtete se. Čtete a čtete... A pak to přijde - vyrušení. Tento strašlivý démon přichází v mnoha podobách. Nejčastěji jako rodič, který po vás něco žádá nebo jako budík, který vám dává najevo, že jste pročetli celou noc. Může se ale zjevit také jako déšť (když čtete jinde než v posteli), tma (to se pak musíte obtěžovat jít rozsvítit), potřeba jít na záchod, hlad či žízeň nebo spousta dalších. Dosud neexistuje úplný seznam podob, do kterých se tento démon dokáže převtělit, protože každou chvíli se objeví s nějakou dosud neznámou schopností. Proto si na něj musíme dávat pozor. Je vysoce nebezpečný, protože se nás pokouší vrátit zpět do reality.
Zdroj
4) Jestli mám přátele? Samozřejmě, plnou knihovnu.
Je to smutné, ale je to tak. Kniha je často lepším přítelem než člověk...
5) Proč ta kniha má konec?
Znáte ten pocit, když čtete dobrou knihu a zuří ve vás vnitřní boj, protože ji chcete dočíst, abyste zjistili, jak to dopadne, ale zároveň nechcete, protože vás to tak baví nebo protože víte, že budete muset měsíce čekat na další díl? Jestli ano, pak vítejte do klubu. Nejste v tom sami.


6) Proč je život tak krátký?
Tohle je úplná klasika. Wishlist dlouhý tak, že byste po něm došli do nekonečna a ještě dál a hodiny neúprosně tikají. Tik, tak. Tik, tak. Tik, tak...

Zdroj

7) "Proč bych měl/a číst knihu, když se můžu kouknout na film?"
Taky vám ostatní lidé přijdou občas vážně mimo? Kdy už konečně všichni pochopí, že knihy jsou lepší než filmy (až na pár výjimek)? To je to tak těžké? Ano? Tak ještě jednou: KNIHY. JSOU. LEPŠÍ. NEŽ. FILMY!8) "Čtení je k ničemu!"
Tohle jsou chvíle, kdy mám chuť vážně spáchat zločin. Proč tohle vůbec někdo říká? Mám vždycky chuť se zeptat, k čemu jsou počítačové hry nebo podobné věci, které takovíto lidé často provozují. Hm? K čemu? Čtení na rozdíl od toho skýtá nesčetné možnosti: Obohacování slovní zásoby, rozšiřování obecného přehledu o světě, trénování cizích jazyků (pokud čtete v jiném než mateřském), možnost prožít situace, které byste normálně nezažili, mít věci, které byste normálně neměli, chodit s lidmi, se kterými byste normálně neměli šanci chodit a hlavně uniknout z reality!

Zdroj

9) A proč bych jako měl/a jít spát?
A jsme zas u toho - čas. hodiny ubíhají a vy byste měli jít spát, ale zrovna je to v té knize tak napínavé... Pak to dopadá tak, že jste druhý den ve škole nebo v práci strašně unavení, ale co, další večer to uděláte zas. Komu záleží na spánku, že?

Zdroj
10) Existence ideální pozice na čtení? Vyloučena!
Ten složitý myšlenkový proces, když se snažíte najít vhodnou pozici na čtení a pak ten pocit, když každý výsledek je špatně. Čtení by nemělo připomínat matematiku, nemyslíte?

11) "Čtení je trapné."
Tohle nepotřebuje komentář, obrázky postačí. Přijdou vám tihle lidé jako trapní?
Zdroj
Zdroj
Zdroj

12) Brýle...
Nosím brýle a jestli někdo z vás též, tak to taky zná. Lehnu si do postele, ale něco mě tlačí - aha, nemám sundané brýle...-_-

Zdroj

13) Nemám co číst!
Knihovna plná až ke stropu, milión knih z knihovny, ale stejně si nevyberu...

Zdroj

14) Škoda, že neumím to nezjistitelné zvětšovací kouzlo jako Hermiona...
Ta radost, když odcházíte s novou knihou z knihkupectví a ta flustrace, když ji doma nemáte kam dát...
Zdroj


15) Proč ten spisovatel nemůže psát rychleji?
Dočtete knihu a tak se vám líbila, že okamžitě jdete objednávat další díl. Ale má to háček - autor ho ještě nenapsal. To vás pak čekají dlouhé měsíce čekání, kdy stihnete zapomenout celý příběh...

16) Viděl film, knihu nezná, ale je větší odborník než vy.
Tohle je často spojováno s Harry Potterem, ale myslím, že to platí všude. Nic nedokáže naštvat víc než to, když někdo nečetl knihy a ještě vás poučuje o tom, že si něco myslíte špatně, přitom to bylo špatně ve filmu...

17) "Už si zase čteš?"
Otázka, kterou mě rodiče přímo bombardují. Co jim na to jako mám říct? Byli by radši, kdybych byla na mobilu? Kdybych brala drogy? Myslím, že ne...

18) R. I. P.
Oblíbíte si nějakou postavu, jste nadšeni, když se v knize zas objeví a pak - umře. A vy si jen říkáte -proč? A pak brečíte, jako kdyby vám umřel někdo hodně blízký... A přísaháte, že už nikdy své srdce žádně fiktivní postavě nedáte, ale ono se to stane zas. Tohle se prostě nedá ovlivnit.


19) "Chceš se mnou jít ven?"
Někdo se vás zeptá, ale vy jít nechcete, protože zrovna čtete zajímavou knihu, a tak hledáte výmluvu, která by vám umožnila se z pobytu venku vyvlíknout.

20) "Ty ještě nemáš kluka/holku?"
"A jak bych mohl/a?" pomyslí si každý knihomol, "když můj/má dokonalý/á existuje pouze v knize...

Snad se vám můj výčet dvaceti problémů knihomolů líbil a snad jste se v nich i našli. Napadají vás nějaké další? A který vám přijde nejhorší? Mně určitě nedostatek času...5 komentářů:

 1. S velkou většinou bodů z tvého seznamu souhlasím. Nejvíc mi vadí, že na čtení nemám tolik času, kolik bych chtěla, že i toho místa je míň a že pokud si chci koupit všechny knihy z rozrůstajícího se wishlistu, tak to leze do peněz. Ale všimla jsem si (nebo se mi to aspoň tak zdá), že lidé čtou víc a víc. Asi je to tím, že knihy v poslední době přišly do módy. Gastronomie se taky kdysi stala módní záležitostí a teď se víc lidí zajímá o to, co jí, a sociální sítě jsou zahlcené fotkami jídel připomínajících umělecké dílo. Sice je smutné, že některé lidi přiměl číst až trend, ale účel světí prostředky a výsledek je hezký. Lidé víc čtou.

  OdpovědětVymazat
 2. S velkou většinou bodů z tvého seznamu souhlasím. Nejvíc mi vadí, že na čtení nemám tolik času, kolik bych chtěla, že i toho místa je míň a že pokud si chci koupit všechny knihy z rozrůstajícího se wishlistu, tak to leze do peněz. Ale všimla jsem si (nebo se mi to aspoň tak zdá), že lidé čtou víc a víc. Asi je to tím, že knihy v poslední době přišly do módy. Gastronomie se taky kdysi stala módní záležitostí a teď se víc lidí zajímá o to, co jí, a sociální sítě jsou zahlcené fotkami jídel připomínajících umělecké dílo. Sice je smutné, že některé lidi přiměl číst až trend, ale účel světí prostředky a výsledek je hezký. Lidé víc čtou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se mnou souhlasíš, i když to vlastně znamená, že jsi knihomol se spoustou problémů. Vlastně bych si měla přát, aby se mnou čtenáři nesouhlasili...
   A ano, toho jsem si také všimla, ale někdy to může být i dobře, pokud to není člověk, který vezme do ruky knihu jen proto, aby měl hezkou fotku na instagramu. Pokud někdo začal číst jen proto, že je to trend, ale pak vlastně zjistil, že ho to baví a že to celé ty roky odsuzoval neprávem, tak pak je to dobře. Přeci jen ke čtení vedou různé cesty, ale je to hodně diskutabilní. :)

   Vymazat
 3. Až na problém s brýlemi jsem to absolutně celá já :D
  Povedený článek! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju. :) Ano, vím, že brýle nemají všichni, ale i tak se mi zdálo dobré to tam přidat, protože třeba i já je mám a vím, jak to může být obtěžující. :D

   Vymazat

Komentář mě vždy moc potěší, protože mě zajímá váš názor na to, co píši. Snažím se odpovídat na všechny.